Tarix : 19-02-2022, 12:38
Aslan İsmayılov: "QAZ LİMİTİNİN XEYRİ YOXSA ZƏRƏRİ?!"
Hakimiyyət rəsmilərinin qanunsuz əməlləri nəticəsində 2013-cü ildən vəkillik fəaliyyətimdən məhrum edilmişəm. Bu səbəbdən vaxtımı əsasən insanları narahat edən problemlərin araşdırılmasına yönəltmişəm. Bacardığım qədər bu mövzuları işıqlandırmağa çalışıram. Gördüyüm odur ki, insanları ən çox boğaza yığan Qaz Limiti məsələsidir. Başa düşürəm ki, bu təşəbbüsü büdcə doldurmaq məqsədi ilə irəli sürüblər. Ancaq bunun fəsadları barədə düşünən olubmu?!
Onsuz da ekoloji fəlakət yaşayan meşələrimiz bu limit məsələsindən sonra kütləvi qırılmağa başlayıb. Qaz pulu dərdindən hərə əlinə bir balta alıb həyətində olan ağacları, meşələri qırırlar. Bu gün Avropanın qaz təhlükəsizliyinə təminat verən, nefti 2014-cü ildən sonra ilk dəfə 100 ABŞ dollarından yuxarı qiymətə satılan Azərbaycan niyə öz vətəndaşlarına qaz limiti tətbiq etməlidir?! Bundan başqa, niyə mülayim havası olan Kürdəmirdə, Saatlıda yaşayan vətəndaşla sərt soyuğu olan Qusarda, Lerikdə yaşayan vətəndaşa (misal üçün) eyni qaz limiti tətbiq edilməlidir?! Başa düşmək lazımdır ki, rayonlarda insanlar əsasən həyət evlərində yaşayırlar və orada evlərin sahələri böyükdür. Bu limiti təklif edənlər apartamentlərdə oturublar və hesab edirlər ki, kasıb əhali Bakıda olduğu kimi ancaq 30-40 kvadratlıq evlərdə yaşayır.
Hesab edirəm ki, bu məsələlər nəzərə alınmalı, qaz limiti məsələsinə yenidən baxılmalıdır. Büdcəni doldurmağın kifayət qədər alternativ yolları var. Tətbiq edilən qaz limiti isə ancaq sosial partlayışa gətirən addımdır.
Qeyd: qaz limitindən əziyyət çəkənlərdən yazını maksimum paylaşıb şərhlərdə bu barədə fikirlərini bölüşmələrini xahiş edirəm.