Könül Quliyeva: “Milli dəyərlərin qorunması dövlətçiliyimizin möhkəmlənməsində xüsusi rol oynayır”
“Uşaqların Gələcəyi Naminə” İctimai Birliyinin sədri Könül Quliyeva bildirib ki, Azərbaycan xalqı tarixən milli dəyərlərə sadiq olub, onları qoruyaraq gələcək nəsillərə ötürüb:
“Ulu öndər Heydər Əliyev deyirdi ki, milli dəyərləri olmayan millət həqiqi xalq ola bilməz. Məhz bu baxış bu gün də Azərbaycan dövlətçiliyinin əsasını təşkil edir. Prezident İlham Əliyevin də vurğuladığı kimi, bizim ən böyük üstünlüyümüz ondan ibarətdir ki, dövlətimiz möhkəm milli-mənəvi dəyərlər üzərində qurulub”.
Könül Quliyeva qeyd edib ki, milli dəyərlər yalnız xalqın formalaşmasında deyil, dövlətçiliyin inkişafında da xüsusi əhəmiyyət kəsb edir:
“Milli dəyərlər həm bizim kimliyimizi qoruyur, həm də cəmiyyətin sağlam inkişafına təkan verir. Biz ümumbəşəri dəyərləri də paylaşırıq, lakin əsas dayağımız öz milli-mənəvi dəyərlərimizdir. Bu dəyərlərin uşaq və gənc nəslə aşılanması gələcəyimizin möhkəm təminatıdır”.
Onun sözlərinə görə, milli ideologiyanın mühüm tərkib hissəsi olan ümumbəşəri dəyərlərlə milli-mənəvi dəyərlərin vəhdəti bu gün Azərbaycan cəmiyyətinin inkişafına xidmət edir:
“Ulu öndərin də qeyd etdiyi kimi, xalqımızın ən böyük sərvəti onun mənəvi-əxlaqi mentalitetidir. Hörmət, qayğı, məhəbbət və ədalət əsrlər boyu formalaşmış dəyərlərdir və bunların qorunması gələcək nəsillərə ən böyük mirasdır”.