Tarix : 27-12-2016, 19:38
Bakıda 730606 uşağa tibbi xidmət göstərilir
Bakı Şəhər Baş Səhiyyə İdarəsinin tabeliyində olan 55 tibb müəssisəsi tərəfindən 730 min 606 uşağa tibbi xidmət göstərilir. Statistik məlumatlara əsasən, uşaqlar arasında ilkin xəstəliklərin sayı 2014-cü ilə nisbətən bir qədər azalıb və bu xəstəliklərin 25 faizi məhz icbari tibbi müayinələr zamanı aşkar olunub.
Butov.az xəbər verir ki, Səhiyyə Nazirliyinin mətbuat xidmətindən Ölkə.Az-a bildirilib ki, bu faktlar 2016-cı ilin 11 ayı ərzində Bakı şəhəri üzrə uşaqların dispanserizasiyadan keçirilməsinə dair hesabatda əks olunub.
Hesabatda qeyd olunur ki, bu ilin 11 ayı ərzində uşaq poliklinikaları tərəfindən 633 min 936 uşaq (93 faiz) icbari tibbi müayinəyə cəlb edilib. Müayinələr nəticəsində xəstəlik aşkar edilmiş 52 min 323 uşaqdan 18 min 349-u dispanser qeydiyyatına alınmış, 1295-i ixtisaslaşmış xəstəxanalara yerləşdirilib, qalanları isə ambulator müalicəyə cəlb olunub.
Aparılan müalicələr nəticəsində xəstələrin 62 faizi sağalaraq qeydiyyatdan çıxarılıb.