Şagirdlər Mülki Müdafiə Günü ilə bağlı məlumatlandırılıblar
Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin (BŞTİ) tabeliyindəki ümumi təhsil müəssisələrində Dünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə tədbirlər keçirilib.
Butov.az xəbər verir ki, BŞTİ-dən AZƏRTAC-a bildiriblər ki, paytaxtın rayonları üzrə mülki müdafiəyə məsul şəxslərin iştirak etdikləri tədbirlərdə mülki müdafiənin məqsədi və əhəmiyyətindən, Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının yaranma tarixindən danışılıb.
Məktəblərdə mülki müdafiə qrupları tərəfindən şagirdlərin iştirakı ilə təlim prosesi də həyata keçirilib. Şagirdlər ilkin yardım və təxliyə zamanı bacarıqlarını nümayiş etdiriblər.
Təlimlərdə şagirdlərə yanğının söndürülməsi, yaralılara tibbi yardımın göstərilməsi, kimyəvi zəhərlənmə zonasının lokallaşdırılması, obyektə kimyəvi kəşfiyyatın təşkili ilə bağlı zəruri tədbirlər haqqında məlumat verilib. Ətrafdakı radiasiyanın müəyyənləşdirilməsi, əleyhqaz və digər vasitələrdən istifadə qaydaları izah edilib.
Məktəblərdə, həmçinin mülki müdafiəyə həsr edilən “açıq dərs”lər təşkil olunub.