Tarix : 31-03-2017, 19:11
Bakıda külək 3 ağacı aşırdı, 15-ə yaxın ağac qəzalı vəziyyətdə
Butov.az xəbər verir ki, bunu Trend-ə Bakı Şəhər Yaşıllaşdırma Təsərrüfatı Birliyinin Bitkilərin mühafizəsi şöbəsinin rəisi Orxan Məmmədov deyib.
Onun sözlərinə görə, Bakının Nəsimi rayonunda “Eldar şamı”, Sabunçu rayonunun Bakıxanov qəsəbəsində sərv, Yasamal rayonunda tut ağacı aşıb. Hər 3 ağac inkişaf baxımından sağlam ağac olub.
O.Məmmədov bildirib ki, bundan başqa, Nəsimi rayonunda 2, Səbayel rayonunda 1, Suraxanı rayonunun Yeni Günəşli qəsəbəsində 1, Nərimanov rayonunda 1 ağacın budaqları qırılaraq yerə tökülüb.
Əyilərək qəzalı vəziyyətə düşən 15-ə yaxın ağacın artıq qeydiyyata götürüldüyünü deyən O.Məmmədov əlavə edib ki, həmin ağacların budanaraq saxlanılması, yaxud kəsilməsi barədə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Ekspertiza İdarəsi rəy verəcək.
Ağacların aşmasının və qəzalı vəziyyətə düşməsinin birbaşa güclü küləklə əlaqəli olduğunu deyən O.Məmmədovun sözlərinə görə, Bakının iqlimi və torpağı burada bütün ağacların əkilməsinə imkan vermir: “Bakıda güclü küləklər əsdiyindən burada əkilən ağacların hündürlüyü 6-7 metrdən çox olmamalıdır. Eyni zamanda, Bakının torpağı münbit olmadığından burada ağaclar möhkəm kök ata bilmirlər. Buna görə də Bakıda ən yaxşı halda zeytun ağacları əkilməlidir”.