Tarix : 23-06-2025, 13:33
İran Silahlı Qüvvələri Hörmüz boğazının bağlanması məsələsinə baxır - XİN
“Hörmüz boğazının bağlanması İran Silahlı Qüvvələri səviyyəsində nəzərdən keçirilir”.
Bunu İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl Bekayi deyib.
İsmayıl Bekayi mətbuat konfransında jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Onun sözlərinə görə, iranlılar İsrail qarşısında öz şəxsiyyətlərini və ləyaqətlərini müdafiə etməkdən heç vaxt geri çəkilməyəcəklər.
"Bizim diqqətimiz bütün gücümüzlə İranın ərazi bütövlüyü və milli suverenliyini, millətini və maraqlarını müdafiə etməkdir. Necə müdafiə etmək, hansı vasitələrdən istifadə etmək və düşmənin bu cür cinayətlərin təkrarlanmasının qarşısını almaq İranın səlahiyyətli orqanlarının məsuliyyətidir. Hörmüz boğazının bağlanması hazırda İran silahlı qüvvələri səviyyəsində nəzərdən keçirilir”, - Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü əlavə edib.
"Bizim ərəb və islam ölkələri ilə çox yaxşı münasibətlərimiz var. İran mehriban qonşuluq siyasətinə sadiq bir ölkə kimi bütün islam ölkələri ilə əlaqələrini artırıb və bunun nəticəsi olaraq İƏT ölkələrinin nazirlərinin iclasında İsrailin İrana təcavüzünü açıq şəkildə pisləyən açıq-aşkar bəyanat verilib", - İ.Bekayi deyib.