Ərdoğandan Zəngəzur dəhlizi mesajı: Fikir ayrılığı yoxdur!
Zəngəzur dəhlizi məsələsində fikir ayrılığı yoxdur.
Bunu Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Çin səfərindən qayıdarkən jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
O qeyd edib ki, Zəngəzur dəhlizi bölgədə quru və dəmir yollarını hərəkətə gətirəcək: "Zəngəzur dəhlizi sülhü ilə bölgəmizdə quru və dəmir yolları hərəkətə keçəcək, sərhəd qapıları açılacaq, ticarət başda olmaqla bir çox sahəyə müsbət təsir göstərəcək”.
Ərdoğanın sözlərinə görə, Cənubi Qafqaz arzuladığı sülhə qovuşacaq.
"İnanıram ki, Cənubi Qafqaz inşallah, arzuladığı sülhə qovuşacaq. Mən bu ümidi cənab İlham Əliyevlə ikitərəfli görüşüm zamanı gördüm. Ağ Evdə imzalanan sənədlər, şübhəsiz ki, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşması prosesini sürətləndirdi. Azərbaycan və Ermənistan sülh yolunda maneələri xeyli dəf edib və yekun mərhələyə çatıblar. Mən o vaxt Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla görüşdüm. Paşinyan hər iki görüşdə də eyni istiqamətdə olduğunu gördüm aktivləşdiriləcək, sərhəd qapıları açılacaq və bir çox sahələr, xüsusən də ticarətə müsbət təsir edəcək. Bizə müsbət təsir etmək təhlükəsi var. Region ölkələri də yeni əməkdaşlıq imkanlarından yararlanacaqlar. Rusiya və İran da gələcəkdə anlayacaqlar ki, onların narahatlıqları yersizdir", - Türkiyə Preidenti bildirib.