Tarix : 27-09-2013, 12:19
Suriya qətnaməsi səsverməyə çıxarılacaq
Bu gün BMT Təhlükəsizlik Şurası Suriya ilə bağlı qətnaməni səsverməyə çıxaracaq. ANS PRESS-in "Reuters"ə istinadla verdiyi məlumata görə, sənədin qəbul ediləcəyi gözlənilir.
Əvvəl verilən məlumata görə, Rusiya və ABŞ xarici siyasət idarələrinin rəhbərləri Sergey Lavrovla Con Kerri qətnamənin layihəsini razılaşdırıblar. Qətnamənin yekun layihəsi ilə bağlı onlar bir necə dəfə görüşüblər. Onların hər biri konstruktiv səciyyələndirilib və diplomatlar danışıqların gedişindən razı olublar.
S.Lavrov qətnamə layihəsinin Suriyaya qarşı dərhal tədbirlərin görülməsini nəzərdə tutmadığını deyib. Onun sözlərinə görə, sənəd kimyəvi silahın beynəlxalq nəzarətə verilməsi ilə bağlı razılaşmanı dəstəkləyir. Əgər hər hansı tərəf pozuntuya yol verərsə BMT Təhlükəsizlik Şurasının yenidən çağırılması nəzərdə tutulur.