Tarix : 15-08-2013, 11:52
Azərbaycan Aktauda Logistik Mərkəz inşa edəcək
Bu gün Bakı Biznes Mərkəzində (BBM) Azərbaycan və Qazaxıstan arasında “Aktau-İstehsal və Logistika Mərkəzi” layihəsi üzrə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənəd Azərbaycan tərəfindən Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (Azpromo) və “Azərsun Holdinq”, Qazaxıstan tərəfindən isə bu ölkənin “Morport Aktau” Xüsusi İqtisadi Zonası Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən imzalanıb.
Memoranduma uyğun olaraq, Qazaxıstanın “Morport Aktau” Xüsusi İqtisadi Zonasında Logistik Mərkəzin tikintisi həyata keçiriləcək.
AZPROMO-nun vitse prezidenti Vidadi Quliyev bildirib ki, Fond “Azərsun Holdinq” tərəfindən reallaşdırılacaq layihəyə hər cür dəstək göstərəcək.
Bu investisiya layihəsi Azərbaycan və Qazaxıstan arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin daha da genişləndirilməsi, regionda nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı və beynəlxalq yük daşımalarının artımı baxımından əhəmiyyətli layihə olacaq.