Tarix : 27-10-2013, 21:09
"Qədir Xum hadisəsinin islam tarixində rolu" mövzusunda elmi praktiki konfrans kecirilib
"Genc Fikir" Ictimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Beynalxalq Mətbuat Mərkəzində ictimaiyyət nümayəndələrinin və tanınmış din xadimlərinin iştrakı ilə "QədirXum hadisəsinin islam tarixində rolu" mövzusunda elmi praktiki konfrans keçirilib. Konfransda "Gənc fikir " ictimai birliyinin sədr müavini bildirib ki, Qədir Xum hadisəsinin İslam tarixində böyük rolu olub. İslam peyğəmbəri Muhamməd (s) ömürün son illərində sonuncu həccə gedərkən Qədir Xum çölündə özündən sonra müsəlmanlara rəhbər olaraq Hz Əli (ə) vəsiyyət etmişdir , deyərək bunu islam tarixinin muhim hadisəsi kimi qiymətləndirib. Ramiz Həsənovdan sonra "Genc Fikir" ictimai birliyinin sədri Polad Aslanov tarixi əhəmiyyətə malik olan bu hadisə barədə qısa olaraq məlumat verdikdən sonra qeyd edib ki , əgər o dövrdən sonra İslam rəhbəri Hz Əli (ə) olsaydı, bu gün İslam ölkəlrində vəziyyət bu qədər acınacaqlı olmazdı. Çox təəsüf ki, bir çox İslam torpaqları düşmən tapdağı altındadır və bir çox İslam dövlətləri məzlum həyat tərzi sürür.
P Aslanov Hz Əlinin (ə) şəhid olmasından da qısa söhbət açdı. Tanımış yazarlar və ilhayyatçılar da bu günün əhəmiyyətindən danışdılar. Konfransdan sonra tanınmış şair va qiraətçilərin ifasında Hz. Əlinin şəninə qəzəl və qəsidələr səsləndirilib