Tarix : 20-08-2013, 12:02
“Doğma Ocaq” filmi Vyanada keçiriləcək festivalın proqramına daxil edilib
Azərbaycanlı rejissor Rodion İsmailovun “Doğma ocaq” filmi “LET'S CEE” Beynəlxalq film festivalının proqramına daxil edilmişdir.
Xalqımızın qədim adət-ənənələrini özündə əks etdirən “Doğma ocaq” filmi Azərbaycan və Rusiya mədəniyyətlərinin yaxınlığını qabarıq şəkildə nümayiş etdirir. Filmin qəhrəmanı Lolitanın anası rus, atası isə azərbaycanlıdır. 10 yaşlı Lolita atasının valideynləri, doğmaları ilə tanış olmaq üçün ilk dəfə olaraq Azərbaycana gəlir. O, azərbaycanlı qohumlarının ənənələri, mədəniyyəti və adətləri barədə daha çox şey öyrənmək istəyir. Burada gördükləri, doğmalarının münasibəti, adət-ənənələr, gözəl təbiət onun xatirəsində unudulmaz izlər buraxır. Onun Azərbaycanla ilk tanışlığı sənədli filmin süjet xəttini təşkil edir.
Azərbaycanın “Sinema evi” və Rusiyanın “DS film” studiyalarının müştərək istehsalı olan film Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm və Rusiya Federasiyasının Mədəniyyət nazirliklərinin maliyyə dəstəyi ilə Tovuz rayonunun Köhnəqala kəndində çəkilmişdir və xronometrajı 63 dəqiqədir.
Filmin rejissoru Rodion İsmailov, operator Mixail Qorobçuk, bəstəkar Vladimir Kuptsov, montaj edən Svetlana Lyadvina, prodüserlər Rodion İsmailov, Svetlana Dalskaya, Elçin Musaoğlu, Xaqani Həşimovdur.
AzərTAc film festivalının rəsmi saytına istinadla xəbər verib ki, festival sentyabrın 13-dən 21-dək Vyanada keçiriləcəkdir