Tarix : 16-09-2013, 12:13
“Azərspace-1”dən yayımlanan kanalların sayı artdı
“Azərspace-1” peykindən yayımlanan kanalların sayı artıq 56-ya çatıb. Yayımlanan kanalların 8-i yerli, digərləri isə xarici kanalların payına düşür. ANS PRESS-in Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları nazirliyinin saytına istinadla verdiyi məlumata görə, artıq 8 radio kanalının yayımı da milli peykimiz üzərindən həyata keçirilir. “Azərkosmos” ASC-dən bildirlib ki, tamaşaçıların seçim imkanlarının yüksəldilməsi məqsədilə “Azərspace-1” vasitəsilə yayımlanan kanalların sayının artırılması üzərində işlər davam etdirilir:
“Ümumiyyətlə, peyk üzərindən yayıma yeni kanalların qoşulması davamlı olaraq gedən bir prosedir. Yayımlanan televiziya və radio kanallarının sayı mərhələli şəkildə artırılacaq. Eyni zamanda digər ölkələrin milli peykdən istifadəsi istiqamətində görülən işlər də mütəmadi şəkildə davam etdirilir”.
Qeyd edək ki, ilk telekommunikasiya peyki 2013-cü ilin fevralında orbitə çıxarılıb və may ayından etibarən kommersiya fəaliyyətinə başlayıb. Peykin əhatə zonasına Avropa, Afrika, Qafqaz regionu, Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya regionları daxildir.