Tarix : 26-08-2025, 16:36
MDB oyunlarında 10 ölkənin iştirakı təsdiqlənib - RƏSMİ
Azərbaycanda keçiriləcək III MDB Oyunlarında 10 ölkədən 1605 idmançının iştirakı təsdiqlənib.
Bu barədə III MDB Oyunlarının Kommunikasiya üzrə meneceri Şəfiqə Əfəndiyeva bildirib.
O qeyd edib ki, nümayəndə heyətinin sayı bu günə olmaqla 2330 nəfər təşkil edir. Onlardan idmançı sayı 1605 təşkil edir.
Oyunlarda Azərbaycandan 340, Rusiyadan 262, Belarusdan 240, Özbəkistandan 254, Qazaxıstandan 147, Tacikistandan 144 , Qırğızıstandan 126, Türkiyədən 38, Türkmənistandan 48, Küveytdən isə 6 idmançı iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, yarışlar 23 idman növü (kamandan oxatma, badminton, 3x3 basketbol, boks, kanoe, çövkən, qılıncoynatma, futbol U-16, yunan-Roma güləşi, cüdo, karate, bədii gimnastika, avarçəkmə, sambo, güllə atıcılığı, stend atıcılığı, üzgüçülük, stolüstü tennis, taekvondo, batut gimnastikası, voleybol, qadın güləşçi, sərbəst güləş) üzrə 12 məkanda keçiriləcək.
Yarışın ikinci mərhələsində MDB ölkələri ilə yanaşı yarışda xüsusi dəvət əsasında iştirak edən ölkələrin nümayəndə heyətləri üçün aparılır.
III MDB Oyunları 2025-ci il 28 sentyabr – 8 oktyabr tarixlərində Azərbaycanın yeddi şəhərində – Gəncə, Yevlax, Mingəçevir, Qəbələ, Şəki, Göygöl və Xankəndidə təşkil olunacaq. Yarışın açılış mərasimi sentyabrın 28-də, bağlanış mərasimi isə oktyabrın 8-də Gəncə şəhər stadionunda baş tutacaq.