Tarix : 28-09-2015, 13:11
ABŞ İranla birgə Rusiyanı aldadıb - İddia
Butov.az Axar.az-a istinadən xəbər verir ki, dünya siyasətində baş verən son proseslər Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə hiss olunan dərəcədə təsir göstərməyə başlayıb. Bu sözləri Axar.az-a politoloq İlqar Vəlizadə deyib. Ekspertə görə, beş rayonun azad olunması qarşılığında bölgəyə rus qoşunlarının yeridilməsi çox mübahisəli görünür: “Rusiya Yaxın Şərqdə həyata keçirdiyi strategiya üçün yeni etibarlı tərəfdaşlar axtarışındadır. Bu tərəfdaşlar arasında Azərbaycan və Türkiyə mühüm yer tutur. Eyni zamanda Qərb də çalışır ki, bu iki ölkə onun öz planlarında yer alsın. Qarabağ münaqişəsinin həll yolunun bu vəziyyətdə qalması həm Qərb, həm Rusiya üçün əngəllər yaradır. Lakin vəziyyətin köklü dəyişməsi üçün ciddi addımlar atılmalıdır. İndi bu addımların atılması böyük siyasi alver predmetinə çevrilməkdədir. Ermənistan mövqeləri əldən verir. Bunu Sərkisyan da anlayır. Lakin Rusiyadan çox şey asılıdır. Moskvanın mümkün şərtləri isə birmənalı görünmür”. Analitik hesab edir ki, Sərkisyan təşviş içindədir: “Ona görə də ağılasığmaz bəyanatlarla çıxış edir. Lakin bu çıxışlar çətin ki, onu düşdüyü vəziyyətdən xilas edə bilsin”.