[img]http://butov.az/uploads/posts/2013-10/1381138455_farid-abdinbayov.jpg[/img
Azərbaycanın Rumıniyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fərid Abdinbəyov ondan əvvəl bu ölkədə səfir işləmiş Eldar Həsənovun Rumıniyadan geri çağırılması haqda “Yeni Müsavat” qəzetinin 7 oktyabr sayında yazılanlara münasibət bildirib.Azərbaycanın sabiq baş prokuroru Eldar Həsənov hazırda iqamətgahı Belqrad şəhərində olmaqla Azərbaycanın Serbiyada, Monteneqroda və Bosniya və Herseqovinada fövqəladə və səlahiyyətli səfiridir.
Eldar Həsənov 2001-ci ilin martından Rumıniyada səfir işləyib. 9 il sonradan o, Azərbaycanın eyni zamanda Serbiya, Monteneqro, Bosniya və Hersoqovinada səfiri vəzifəsində çalışıb. 2013-cü il martın 28-də Eldar Həsənov Serbiya, Monteneqro və Bosniya və Herseqovinada səfir vəzifəsində saxlanılmaqla Rumıniyada səfir vəzifəsindən geri çağırılıb. Rumıniyadan geri çağırılmazdan təxminən iki həftə əvvəl Eldar Həsənov “Modern.az” saytına açıqlamasında bildirmişdi ki, belə bir xahişlə prezident İlham Əliyevə müraciət edib. “Həm məsafə baxımından, həm işin həcminə və çoxluğuna görə ölkə başçına belə bir müraciət etmişəm” deyən Eldar Həsənov Rumıniya ilə yanaşı üç ölkədə - Serbiya, Monteneqro, Bosniya və Hersoqovinada Azərbaycanın səfiri vəzifəsində çalışdığını xatırlatmış və diplomatik fəaliyyətini davam etdirmək istəyində olduğunu da qeyd etmişdi.