Tarix : 17-10-2016, 19:17
Metroya minənlərin sayı azalıb
Cari ilin 9 ayı ərzində ölkənin nəqliyyat sektorunda daşımaların həcmində xüsusi çəkisi ən böyük olan avtomobil nəqliyyatı ilə 104,9 mln. ton yük, 1245,3 mln. sərnişin daşınıb.
Butov.az xəbər verir ki, Dövlət Statistika Komitəsindən AzVision.az-a verilən məlumata görə, bu, əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə müvafiq olaraq 2,8% və 2,5% artımdan xəbər verir.
Sərnişinlərin 96,2%-i və ya 1 mlrd. 197 mln. 979 min nəfəri avtobus, 3,8%-i və ya 47 mln. 321 min nəfəri isə minik taksilərinin xidmətlərindən istifadə edib. Yük dövriyyəsi 2,8%, sərnişin dövriyyəsi isə 2,5% artıb.
Bundan başqa bu ilin yanvar-sentyabr aylarında metro nəqliyyatının xidmətlərindən istifadə etmiş sərnişinlərin sayı 157,7 mln. nəfər olub ki, bu da ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 2,9% azdır. Ümumilikdə bu il nəqliyyat sektorunda daşınan sərnişinlərin 11,2%-i metronun payına düşür.