Tarix : 18-08-2025, 15:57
Pezeşkian Zəngəzur dəhlizindən danışdı
“Ermənistana səfər bizim qonşu ölkələrə prioritet səfərlərimizin davamıdır”.
Bunu İran prezidenti Məsud Pezeşkian hazırda İrəvanda olan İran prezidenti Məsud Pezeşkian Mehrabad hava limanında deyib. Onun sözlərinə görə, qonşu ölkələr münasibətlərin qurulması və inkişafı üçün prioritetdir.
"Bizim qonşu və dost Ermənistanla güclü strateji əlaqələrimiz var və biz həmişə bir-birimizlə sosial, siyasi, iqtisadi və mədəni məsələlərdə yaxşı münasibətlər qurmağa çalışmışıq", - Pezeşkian qeyd edib.
"Bunun üçün bütün lazımi şərait yaradılıb və İranla Ermənistan arasında əlaqə mümkün qədər asanlaşdırılıb. Ona görə də bu səfər zamanı biz razılaşmalarımızı və əlaqələrimizi, o cümlədən kommunikasiya və mədəni marşrutları, xüsusilə Şimal-Cənub dəhlizini gücləndirmək yollarını müzakirə edəcəyik".
"Şərq-Qərb marşrutuna gəlincə, bu, təbii ki, bu istiqamətdə ticarət yolunun inkişafı üçün əlverişli platformaya çevriləcək və biz onu genişləndirməyə çalışırıq", - Pezeşkian əlavə edib.
Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh sazişindən sonra Amerika şirkətlərinin Ermənistanda – Zəngəzur dəhliznə gəlməsilə bağlı narahatlıqlardan danışan Pezeşkian qeyd edib:
"Amerika şirkətlərinin regionda olması ilə bağlı narahatlıqların olması təbiidir, çünki onlar bir şirkətin maraqlarını təmsil edir və gələcəkdə başqa fəaliyyətlə məşğul ola bilərlər. Biz bu məsələləri Ermənistan rəsmiləri ilə müzakirə edəcəyik".
“Digər məsələlər, o cümlədən texniki, mühəndislik, tikinti, mədənçıxarma, incəsənət, sosial və turizm sahələrində mükəmməl sənədlər hazırlanıb və orada imzalanması nəzərdə tutulur”, - deyə prezident qeyd edib.