Tarix : 18-04-2019, 14:05
RSXM-nin baş direktoru Luciano Telesca ilə görüşüb
Azərbaycanda səfərdə olan İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının üzvü, İtaliyanın Ətraf Mühitin Analizinin Metodologiyası İnstitutunun professoru Luciano Telesca AMEA-nın Yer Elmləri bölməsində bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov və AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Qurban Yetirmişli ilə görüşüb. Görüşdə AMEA Geologiya və Geofizika İnsitutunun əməkdaşları -geologiya-mineralogiya elmlər doktoru Rafiq Səfərov, geologiya-mineralogiya elmlər doktoru Qulam Babayev, RSXM-nin "Zəlzələ ocaqlarının dinamikası" şöbəsinin müdiri,geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səbinə Kazımova da iştirak ediblər.
Qonağa Azərbaycanda aparılan seysmoloji tədqiqatlar və alınmış nəticələr haqqında ətraflı məlumat verilib.
Luciano Telesca Azərbaycan seysmoloqlarının gördüyü işləri yüksək qiymətləndirərək, burda aparılan tədqiqatların maraq doğurduğunu qeyd edib.
Tərəflər arasında İtaliya və Azərbaycan arasında seysmologiya sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq və gələcəkdə birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dair də fikir mübadiləsi aparılıb.