14 faiz yox, 7 faiz gəlir vergisi ödəyəciyik
Gələn ildən qeyri-neft sektorunda muzdla işləyənlərin gəlir vergisinin tətbiqi ilə bağlı məsələ də xüsusi diqqət çəkir. Qeyd edim ki, bu güzəşt 2019-cu ildə tətbiq qüvvəyə minib və müddətli xarakter daşımışdır. Güzəştin müddəti 2026-cı il yanvarın 1-də bitir. Bu güzəşt rejimi sıfır dərəcə ilə, yəni gəlir vergisi tutulmadan tətbiq edilirdi ki, bu da dünyada nadir hallardandır.
Bunu Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında maliyyə naziri Sahil Babayev bildirib.
O qeyd edib ki, yeni dəyişikliklərə əsasən, 2500 manatadək gəlirlər 14% gəlir vergisi ilə, 2500 manatdan yuxarı gəlirlər isə 25% gəlir vergisinə cəlb ediləcəkdi.
"Lakin Azərbaycan hökuməti özəl sektorun inkişafını və qeyri-neft sektorunun stimullaşdırılmasını nəzərə alaraq, növbəti böyük güzəştli rejim tətbiq edir. İlk növbədə biz güzəştli rejim olaraq yox daimi rejim olaraq bu dərəcələri demək olar ki, 50 faiz aşağı salırıq - 14%-lik rejimi 7%-ə salırıq. Bununla da qalmır, əlavə olaraq 7 faizə keçidə də biz tədrici keçid olaraq müəyyən edirik, yəni 2026-cı ildə muzda işləyən əhalinin böyük əksəriyyətini əhatə edən 2500 manata qədər gəliri olan şəxslərin ödəyəcəyi gəlir vergisi cəmi 3 faizdir", - nazir bildirib.