Tarix : 19-08-2013, 14:53
İtaliya hökuməti TAP -ın inşasında İtaliya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığı genişləndirmək niyyətindədir
Enerji dəyərini aşağı salmaq üçün Avropa hökümətləri ikitərəfli qaydada ticarət müqavilələri bağlamaqla yeni şist qaz yataqlarının aşkar edilməsi üçün milli təbii qaz bazarını genişləndirməyə çalışır. İngiltərə höküməti yerin dərin qatlarından qaz çıxarılmasına yeni təkan verməklə, İtaliya höküməti isə TAP-ın inşasında İtaliya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi ilə bunu təsdiqləyir.
İtaliyanın baş naziri Enriko Letta Bakıya səfərdə olarkən prezident İlham Əliyevlə görüşüb. Enriko Letta Bakıda səfərdə olarda olarkən vurğulayıb ki, Xəzər dənizi sahillərindən başlayacaq qaz kəməri Türkiyə, Yunanıstan və Albaniya ərazilərindən keçəcək. 2019-cu ildə Avropaya ildə 10 milyard kub metr qaz daxil olacaq. Bu da italyanların enerji üçün ödəniş yükünü yüngülləşdirəcək.Enerji dəyərini aşağı salmaq üçün Avropa hökümətləri ikitərəfli qaydada ticarət müqavilələri bağlamaqla yeni şist qaz yataqlarının aşkar edilməsi üçün milli təbii qaz bazarını genişləndirməyə çalışır. İngiltərə höküməti yerin dərin qatlarından qaz çıxarılmasına yeni təkan verməklə, İtaliya höküməti isə TAP-ın inşasında İtaliya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi ilə bunu təsdiqləyir.
İtaliyanın baş naziri Enriko Letta Bakıya səfərdə olarkən prezident İlham Əliyevlə görüşüb. Enriko Letta Bakıda səfərdə olarda olarkən vurğulayıb ki, Xəzər dənizi sahillərindən başlayacaq qaz kəməri Türkiyə, Yunanıstan və Albaniya ərazilərindən keçəcək. 2019-cu ildə Avropaya ildə 10 milyard kub metr qaz daxil olacaq. Bu da italyanların enerji üçün ödəniş yükünü yüngülləşdirəcək.