"İranın başına pis bir şey gələ bilər" .....                        Zəlzələdən sonra xarici ölkələrdən yardım istədilər .....                        Onlar da sertifikasiyaya cəlb olunacaq - Emin Əmrullayev AÇIQLADI .....                        Bu sənəd Türkiyənin daxili işlərinə qarışmağa yönəlib .....                        "Qarabağ"dan 4 qolluq qələbə .....                        ABŞ Ukraynanın təbii sərvətlərini ələ keçirmək istəyir .....                        Ağsuda qəza - 8 nəfər yaralandı .....                        Ramazanın 29-cu günü - İmsak və iftar vaxtı .....                        Türkiyədə bələdiyyə sədrinin müavini həbs edildi .....
Quba rayonunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Quba rayonunda “Azərbaycanda Multimədəni, Plüralistik Vətəndaş Cəmiyyətinin Perspektivləri layihəsi üzrə elmi-praktik konfrans keçirilib.
“Elm Yurdu” Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi (EYSAİB) Quba rayonu Bələdiyyyəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “Azərbaycanda Multimədəni, Plüralistik Vətəndaş Cəmiyyətinin Perspektivləri” layihəsi üzrə elmi-praktik konfrans keçirib.
Layihə rəhbəri Kamran Babayev iştirakçıları salamlamış, təşkilatın fəaliyyəti və layihə haqqında məlumat vermiş, Azərbaycanda tarixən formalaşan çoxmədəniyyətliliyin dünya siyasətinə dəyərli bit töhfə olduğunu bildirmişdir. Moderator layihəni və ekspertləri təqdim edərək problemin aktuallığını diqqətə çatdırmışdır.
BBMM-in əməkdaşı, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad İlyasov “Azərbaycan Multikulturalizmi: Tarix və müasirlik” mövzusunda problemin mahiyyətindən danışmışdır. Ekspert “Azәrbaycanda dini mәdәniyyәtin, tolerantlığın, dinlәrarası vә mәdәniyyәtlәrarası dialoqun tәbliğinin güclәndirilmәsinә dair әlavә tәdbirlәr haqqında” Dövlət başçısının Sәrәncamının bu məsələyə həssas yanaşmanın, xüsusi diqqətin ğöstəricisi olduğunu qeyd etmişdir.
Digər ekspert fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, Elvüsal Məmmədov “İslamda tolerantlıq məsələləri” mövzusunda çıxışında dini konfessiyalar arasındakı dözümlülüyün, tarixi tolerantlıq ənənələrinin formalaşmasında islamın rolundan bəhs etmiş, nümunələrlə bu əxlaqi-mənəvi dəyərlərin əhəmiyyətini şərh etmişdir.
Tədbirin sonunda “Elm Yurdu” İB-nin sədri, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elşad Mahmudov “Müasir Müsəlman-intellektual şəxsiyyət və nümunəvi vətəndaş kimi” mövzusunda çıxış edib. E.Mahmudov bir əxlaq sistemi kimi islamın müxtəlifliyi, digərləri ilə birgəyaşayış prinsiplərini qoruyub saxlamada rolunu əsaslandırmış məhz bununla da müasir, intellektual şəxsiyyət və nümunəvi vətəndaş kimi formalaşmanın yollarını bəyan etmişdir.
Çıxışlar dinlənildikdən sonra iştirakçılara “Elm Yurdu” İB-nin layihələrini əks etdirən kitabçalar paylanıb və ekspertlər tərəfindən suallar cavablandırılıb.