Tarix : 22-04-2016, 13:07
Lavrov İrəvanda Qarabağdan danışdı: `Putin səylər göstərdi...`
Moskva Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında atəşin dayandırılmasına dair 1994-cü və 1995-ci illərdə əldə olunan müddətsiz razılaşmaya riayət olunmasını tərəfdarıdır.
Butov.az-ın AzVision.az-a istinadən məlumatına görə, bu barədə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov erməni həmkarı Edvard Nalbandyanla keçirdiyi birgə mətbuat konfransında bildirib.
“Biz Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesində hansı dövrün olduğunu anlayırıq. Gərginliyin azaldılması üçün biz, şəxsən prezident Vladimir Putin səylər göstərdi”, - deyə Lavrov bildirib.
Lavrovun sözlərinə görə, ATƏT-in vasitəçiliyi ilə qarşılıqlı inam yaratmaq, gərginliyin azaldılması və snayperlərin geri çəkilməsi üzrə razılaşmaları yekunlaşdırmaq lazımdır: “ Münaqişənin siyasi yolla həll olunmasına gəldikdə isə biz əlimizdən gələn hər şeyi etməyə hazırıq. Zorakılıq və insidentlərin baş verməməsi üçün mümkün olan hər şeyi etmək lazımdır.