Tarix : 20-12-2016, 18:10
Rusiya, İran və Türkiyə Suriyada sülhə zəmanət verdilər
Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqu bəyan edib ki, Rusiya, İran və Türkiyə Suriyada sülh prosesi üçün zəmanət verməyə hazırdır.
Butov.az Ölkə.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu gün Moskvada keçirilən üçtərəfli danışıqlardan sonra Rusiyanın müdafiə naziri bu bəyanatla çıxış edib.
Şoyqu türk və iranlı həmkarları-Fikri İşık və Hüseyin Dehqan ilə üçtərəfli danışıqlardan əvvəl tərəflərlə təkbətək görüş keçirib.
Dehqan ilə keçirdiyi görüşdə Şoyqu üç ölkənin mütəxəssisləri tərəfindən Suriya böhranının həlli ilə əlaqədar atılacaq addımlara aid bəyannamə hazırlandığını bildirdi.
Şoyqu ABŞ və müttəfiqləri ilə razılaşdırılan ortaq addımların bölgədə heç bir təsir gücünə sahib olmadığı üçün uğursuz olduğunu vurğulayaraq deyib: "Rusiya, İran və Türkiyə Suriya böhranının həll edilməsi üçün zəmanət verə bilər".
Rusiyalı nazir böhrana aid bəyənnamənin Rusiya, Türkiyə və İranın xarici işlər və müdafiə nazirləri tərəfindən də təsdiq ediləcəyini bildirib.