Tarix : 13-07-2017, 20:23
Ərəb ölkələri bu halda Qətərə qarşı sanksiyaları geri götürməyəcək
APA-nın “Əl-Ərəbiyə” telekanalına istinadən verdiyi xəbərə görə, bu barədə dörd ərəb ölkəsinin birgə bəyanatında bildirilir.
“Rəsmi Doha ədalətli tələbləri tam yerinə yetirməyənədək Qətərə qarşı məhdudiyyətlər qüvvədə qalacaq”, bəyanatda vurğulanıb.
İyunun 5-də Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Bəhreyn və Misir Qətərlə diplomatik münasibətləri kəsdiklərini elan edib. Onlar rəsmi Dohanı terrorçu təşkilatları dəstəkləməkdə və Yaxın Şərqdə qeyri-sabitlik yaratmaqda ittiham edib. Bunun ardınca Liviyanın sərgindəki hökumət, Yəmən, Maldiv adaları, Mavritaniya, Komor adaları da Qətərlə münasibətləri kəsdiyini bəyan edib. Cibuti Qətərlə diplomatik münasibətlərin səviyyəsini endirib. Seneqal, Çad və Niger isə bu ölkədəki səfirini geri çağırıb.
Daha sonra Səudiyyə Ərəbistanı, BƏƏ, Misir və Bəhreyn Qətərə 13 bənddən ibarət ultimatum verib. Sənəddə İranla diplomatik əlaqələri kəsmək, silahlı qruplaşmaların maliyyələşdirilməsini dayandırmaq, “Əl-Cəzirə” telekanalını bağlamaq kimi tələblər yer alıb. Rəsmi Doha ölkəyə qarşı irəli sürülən ittihamları və ultimatumu qətiyyətlə rədd edib.