Tarix : 16-08-2013, 16:31
Əli Rayiqaniyə cəza kəsilib
GünAz TV-nin xəbərinə görə, Azərbaycanlı vicdan məhbusu Əli Rayiqani Miyana zindanında həbsdə saxlanılır. Mətbuata çıxarılmadan həmin fəal rejimin məmurları tərəfindən tutulub və ağır işgəncələrə məruz qalıb. 44 yaşı olan və Miyanada özəl işlə məşğul olan fəal keçən il 2012-ci il aprelin 16-da öz evində həbs edilib.
Əli Rayiqani 2012-ci il iyunun 26-na qədər Təbrizdə ETTELAAT (İran Kəşfiyyat Nazirliyi) İdarəsi və zindanda həbsdə olub və nəhayət 200 milyon tümənlik mülki vəsiqə qarşılığında zaminə buraxılıb. Fəal həmin il bir neçə ay sonra yenidən zindana salınıb. Fəala qarşı facebook-da fəaliyyətinə görə irəli sürülən ittihamlar sistemin əleyhinə təbliğ, İslam respublikasını təhqir, rəhbəri təhqir, islam müqəddəslərini təhqir, imamları təhqir, prezidenti, üləmalar və Şuraye Negəhbanı təhqir, müğənni və sənətçilərin açıq-saçıq şəkillərini yayma ittihamından ibarətdir. Həmin ittihamlara əsasən, son məhkəmələrin qərarına görə fəal 5 il həbs, 6 milyon rial pul cəzası və 5 il mədəni fəaliyyətindən məhrum edilmə cəzasına məhkum edilib.