“Müəllimlərin maaşının artırılması üçün 50 milyon manat ayrılıb”
Butov.az Modern.az saytına istinadən xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyevin müəllimlərin biliyinə görə əmək haqqı sisteminin müəyyən olunması barədə imzaladığı sərəncamdan sonra Bakıdakı orta məktəblərdə çalışan, bilik və bacarıqlarının diaqnostik qiymətləndirilməsi aparılan pedaqoqların dərs yükü norması 1,5 dəfə, əmək haqqı isə 2 dəfə artırılıb.
Təhsil Nazirliyindən verilən açıqlamaya görə, müəllimlərin maaş artımı növbəti ildə də davam etdiriləcək. Milli Məclisin Sosial siyasət komitəsinin sədri Hadi Rəcəbli 2016-cı ildə müəllimlərin sosial müdafiəsinin daha da gücləndirilməsi ilə bağlı onların əmək haqlarının artırılacağını təsdiqləyib:
“Ölkə başçısı İlham Əliyevin bu ilin yanvar ayında imzaladığı sərəncama əsasən, Bakıdakı orta ümumtəhsil məktəblərində çalışan xüsusi attestasiydan keçmiş 32 min müəllimin maaşının artırılması üçün 53 milyon manat vəsait ayrıldı. Bakıda çalışan həmin müəllimlər artırılan maaşı növbəti ildə də alacaqlar”.
Komitə rəsmisinin sözlərinə görə, bölgələrdə çalışan müəllimlərin əmək haqlarının artırılması nəzərdə tututlub:
“2016-cı il üçün təsdiq edilən büdcə bilavasitə sosial yönümlüdür. Növbəti ildə də 2015-ci il üçün nəzərdə tutulan sosial müdafiə vəsaitləri demək olar gələn ilin büdcəsində tamamilə qüvvədə qalır.
Bununla yanaşı, 12 bölgədə çalışan xüsusi attestasiyadan keçəcək 22 min müəllimin əmək haqlarının artırılması üçün büdcədən 50 milyon manat əlavə vəsait ayrılıb”.
Hadi Rəcəbli deyib ki, bundan sonra da müəllimlərin bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi üçün ardıcıl olaraq hər il sınaq imtahanları təşkil edilərək maaşları artırılacaq.