Tarix : 20-08-2013, 18:16
"TRT müxbiri bu gün sərbəst buraxıla bilər"
Bunu Türkiyə Baş nazirinin müavini Bülənd Arınc Nazirlər Kabinetinin iclasından sonra təşkil edilən mətbuat toplantısında deyib.
“Hökumətin yeganə istəyi Misirdə bütün partiyaların qatılacağı sərbəst seçkilərin yaxın vaxtda keçirilməsidir. Misirdə xalq öz qərarını özü versin. Buna hörmət göstərilsin. Yeganə arzumuz silahlardan istifadə edilməməsi və seçkilər üçün uyğun şərtlərin yaradılmasıdır.” Arınc, açıqlamasında xunta hökumətinin Türk sərmayədarların şirkətlərini bağladığına da işarə edərək deyib ki, Misirdə Türkiyənin 1 milyard dollarlıq yatırımı və 50 min işçisi var. Bu yatırımların dayandırılması Misirin iqtisadiyyatına böyük zərər verəcəkdir.
Bülənd Arınc İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Əkmələddin İhsanoğlunun səsinin daha gur çıxmasını istədiklərini dilə gətirib. O, saxlanılan TRT Xəbər Kanalının müxbiri Mətin Turanın da sərbəst buraxılmasının, Livanda oğurlanan iki Türkiyəli pilotun da tezlikdə sərbəst buraxılmalarının gözlənidildiyini qeyd edib.