Tarix : 29-04-2016, 14:58
BMT-dən mühüm Şimali Koreya qərarı
Butov.az-ın FaktXəbər-ə istinadən məlumatına görə, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Şimali Koreyanın keçirdiyi ballistik raket sınaqı son dərəcə qorxulu və narahatedici olduğunu bildirib.
Şimali Koreyanın müttəfiqlərindən olan Çinin BMT-dəki səfiri Jieyi, Pekində region ölkələrinin Xarici İşlər Nazirləri ilə görüşü zamanı qeyd edib ki, Koreya yarımadasının yaxın qonşusu olaraq Çin, bu yarımadada müharibənin baş verməsinə heç vaxt icazə verməyəcək. Belə bir vəziyyət heç kim üçün yaxşı olmayacaq.
BMT sözçüsü Stefan Dujarriç isə, bu cür sınaqları son dərəcə qorxulu və narahatedici olduğunu söyləib və rəsmi Pyonqyanqı bu cür qıcıqlandırıcı hərəkətlərə son qoymağa çağırıb.
Qeyd edək ki, Şimali Koreyanın sınaqdan çıxardığı raketlər təxminən 3000 kilometr uzaqlığı vura bilir. Bu isə Yaponiya və ABŞ-ın bir çox ərazilərinə çatmaq gücünə malik olması deməkdir.