Tarix : 14-09-2015, 13:51
Yazıçımızdan ermənilərə tutarlı cavab
2013-cü ildən əsərləri beynəlxalq aləmdə yayılmağa başlamış istedadlı yazıçı Varisin əsas məqsədi Qarabağ həqiqətlərinin dünya oxucusuna çatdırılmasıdır. Qarabağ mövzusu, demək olar ki, yazıçının bütün roman və hekayələrinin ana xəttini təşkil edir.
Butov.az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu günlərdə Ümumdünya Dağ Yəhudiləri Konqresi Varisin Rusiyanın populyar Proza.ru serverində dərc edilmiş "Xrizantema dəstəsi" hekayəsini özlərinə aid internet resurslarının "Oxumaq üçün məsləhət görülən ədəbiyyat" bölümündə yerləşdirərək çoxminli oxucu kütləsinə təqdim edib.
Bakı Xalq Komissarları Sovetinin rəhbəri Stepan Şaumyanın havadarlığı və zabit Amazasp Srvanstyanın başçılığı ilə erməni-daşnaklarının 3 min nəfərlik ordusu tərəfindən 1918-ci ilin mayında Qubada 4 mindən çox türkün, yüzlərlə ləzginin, yəhudinin amansızlıqla qətlə yetirildiyi soyqırımdan bəhs edən "Xrizantema dəstəsi"ni yazıçı cinayəti araşdıran Aleksandr Novatskının rəhbərlik etdiyi Rusiya Fövqəladə İstintaq Komissiyasının materialları əsasında ərsəyə gətirib. Bu da əsərin əcnəbi oxucuya təsir gücünü, effektini ikiqat artırır. Hekayənin yəhudi mənbəyi vasitəsilə dünyanın böyük oxucu auditoriyasına ünvanlanmasından, müxtəlif millətlərdən olan bir çox oxucunun bu amansız cinayət əməlinə reaksiya verməsindən bərk təşvişə düşən erməni dairələri hər gün rəylər bölümündə azərbaycanlıların və türklərin ermənilərə qarşı guya genosid həyata keçirdiyi barədə "maxpark", "salda" kimi portallardakı uydurma materialları iqtibas verməklə özlərinin aciz duruma düşdüklərini etiraf etməkdədirlər.