11 rayonda sürüşmə sahələri aktivləşib
Son dövrlərdə respublikanın müxtəlif rayonları, xüsusən Şamaxı, İsmayıllı, Quba, Gədəbəy, Ağsu, Lənkəran, Lerik, Masallı, Astara, Yardımlı, Cəlilabad rayonları ərazilərindəki sürüşmə sahələrində aktivləşmə müşahidə olunur.
Butov.az xəbər verir ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidmətindən APA-nın sorğusuna cavab olaraq bildirib ki, mövcud sürüşmə sahələrində aktivləşmənin müşahidə olunması ilə bərabər ölkədə yeni sürüşmə sahələri yaranır.
Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidməti yeni sürüşmə sahələrinin yaranmasının səbəblərini də açıqlayıb. Xidmətdən bildirilib ki, yeni sürüşmə sahələrinin əmələ gəlməsinə ən çox təsir edən meteoroloji və texnogen amillərdir.
Qeyd olunub ki, respublikanın dağlıq və dağətəyi ərazilərində bu prosesin baş verməsi labüddür: “Ekzogen-geoloji, xüsusən də sürüşmə prosesinə məruz qalmış yaşayış məntəqələri və digər infrastrukturların yerləşdiyi ərazilərdə ilkin olaraq tədqiqatları aparılır. Prosesin təhlükəliliyi müəyyənləşdirilir və proqnozlar verilir. Ərazilərin geoloji, mühəndisi-geoloji şəraiti haqqında rəy tərtib olunur. Sonra isə prosesin təsir dairəsini əhatə edən ərazilərdə kompleks geoloji, mühəndis-geoloji, hidrogeoloji, geofiziki, topoqrafik tədqiqatlar aparılır”.