Tarix : 28-07-2017, 15:30
Dövlət büdcəsi xərclərinin 6 aylıq icra hesabatı
2017-ci ilin altı ayında dövlət büdcəsinin xərcləri 8193,7 mln. manat məbləğində icra edilib.
Butov.az xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatasının 2017-ci ilin altı ayı üzrə əsas makroiqtisadi göstəricilərin və büdcə parametrlərinin təhlinində qeyd edilib.
Rəsmi məlumata görə, bu, il üçün nəzərdə tutulmuş büdcə xərclərinin 48,5%-nə, “2017-ci il dövlət büdcəsi xərclərinin rüblər və aylar üzrə bölgüsü” üzrə altı ay üçün proqnozlaşdırılmış xərclərin 100,2%-nə bərabərdir. Hesabat dövründə icra edilmiş xərclərin məbləği 2016-cı ilin müvafiq göstəricisi ilə müqayisədə 1372,2 mln. manat və ya 20,1% çoxdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı üzrə nəzərdə tutulmuş vəsaitin məbləği ötən ilin müvafiq göstəricisindən 359,4 mln. manat və ya 4,2% az olsa da, 2017-ci ilin ilk yarısında icra edilmiş vəsait 2016-cı ilin müvafiq göstəricisindən çox olub. Hesabat dövrü üçün büdcə xərclərinin nəzərdə tutulmuş (48,39%) və faktiki icra (48,48%) səviyyələri arasında fərq 0,1 faiz bəndi təşkil edib. Bu dövr üzrə dövlət büdcəsinin xərclərinin ÜDM-də xüsusi çəkisi 26,2% olub.