Tarix : 12-04-2025, 16:58
Rusiya “Bakı-İrəvan sülh sazişi”nə vasitəçilik etmək istəyir
Rusiya «Bakı-İrəvan sülh sazişi”nə vasitəçilik etmək istəyir
Aprelin 12-də Türkiyədə Antalya Diplomatik Forumu çərçivəsində Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovla Azərbaycanın xarici işlər naziri Bayramov arasında görüş keçirilib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, söhbət zamanı iki ölkə arasında müttəfiqlik əməkdaşlığının və strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi üzrə praktiki addımlar, birgə tədbirlərin qrafiki müzakirə edilib.
Tərəflər beynəlxalq və regional gündəlikdəki aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. 3+3 Regional Əməkdaşlıq Platforması çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin davam etdirilməsinin, o cümlədən «Xəzər Beşliyi”nin işinin intensivləşdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Rusiya tərəfi Azərbaycan-Ermənistan arasında normallaşma prosesini və sülh müqaviləsinin bağlanmasını asanlaşdırmağa hazır olduğunu təsdiqləyib. Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında 2020-2022-ci illərdə üçtərəfli sazişlərin bütün spektrinin həyata keçirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.