Tarix : 25-04-2016, 13:39
Tanınmış alim Əli Əliyev dünyasını dəyişib
Aprelin 23-də gecə Azərbaycanın yol təsərrüfatında tanınmış alim, texnika elmləri doktoru, professor, “Şöhrət” ordenli, “AZVİRT” MMC-nin baş direktoru Əli Əliyev uzun sürən xəstəlikdən sonra vəfat edib.
Butov.az Gün.Az-a istinadən xəbər verir ki, Əli Əliyev 1933-cü il may ayının 20-də Vedi rayonunun Dəhnəz kəndində anadan olub.
Valideynləri ilə birlikdə Qazaxıstana sürgün edilib.
Ə.Əliyev 1947-ci ildə Frunze Sənaye Texnikumunun “Şəhər yollarının və körpülərin tikintisi” fakültəsinə daxil olub.
1953-cü ildə Qırğızıstan Respublikası Avtomobil Nəqliyyatı Nazirliyinin “Yolmühəndistikinti” trestində mühəndis-layihəçi, sonradan isə tikintinin baş mühəndisi vəzifəsində çalışıb.
1958-ci ildə Saratov Ümumittifaq Avtomobil yolları İnstitutuna daxil olub, sonradan Bakıya köçmələri ilə əlaqədar olaraq təhsilini Azərbayjan Politexnik İnstitutunda davam etdirib və oranı 1965-ci ildə bitirib. 1972-ci ildə Bakı şəhərində yeni yaradılmış “Xüsusiləşdirilmiş yol tresti”nə rəis təyin edilib.
Professor Ə. Əliyev 1999-cu ilin dekabrından indiyədək “AZVİRT” MMC-nin baş direktoru vəzifəsində çalışıb.
Prezident İlham Əliyevin 2010-cu ildə imzaladığı sərəncamla Ə. Əliyev Azərbaycanda tikinti kompleksinin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.