"İranın başına pis bir şey gələ bilər" .....                        Zəlzələdən sonra xarici ölkələrdən yardım istədilər .....                        Onlar da sertifikasiyaya cəlb olunacaq - Emin Əmrullayev AÇIQLADI .....                        Bu sənəd Türkiyənin daxili işlərinə qarışmağa yönəlib .....                        "Qarabağ"dan 4 qolluq qələbə .....                        ABŞ Ukraynanın təbii sərvətlərini ələ keçirmək istəyir .....                        Ağsuda qəza - 8 nəfər yaralandı .....                        Ramazanın 29-cu günü - İmsak və iftar vaxtı .....                        Türkiyədə bələdiyyə sədrinin müavini həbs edildi .....
Tarix : 18-05-2017, 10:35
Avtobus sürücülərinə dair tələblər sərtləşdirildi
Ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə beynəlxalq və ölkədaxili sərnişin və yük daşımalarını yerinə yetirən sürücülərə dair tələblər artırılıb.
Butov.az-ın APA-ya istinadən məlumatına görə, Nazirlər Kabineti bununla bağlı “Nəqliyyat vasitələri sürücülərinin hazırlanması və onların ixtisasının artırılması kursları haqqında Əsasnamə”, “Avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin və baqaj daşınması Qaydaları” və “Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm şəhərdaxili (rayondaxili), şəhərlərarası (rayonlararası) və beynəlxalq marşrutlar üzrə sərnişin daşımalarına daşıyıcıların cəlb olunmasına dair müsabiqənin keçirilməsi Qaydası”na dəyişiklik edib.
Beləliklə, bundan sonra ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə beynəlxalq və ölkədaxili sərnişin və yük daşımalarını yerinə yetirən sürücülərdən Nazirlər Kabineti tərəfindən iş və istirahət rejiminin xüsusiyyətlərinə dair təsdiq edilmiş xüsusi proqram üzrə hazırlıq keçmək tələb olunacaq.
İndiyə qədər əvvəl ümumi istifadədə olan avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarında istismar edilən avtonəqliyyat vasitələrinin sürücülərindən Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən peşə fəaliyyətinə və davranışına dair təsdiq olunmuş xüsusi proqram üzrə hazırlıq keçmək, habelə avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlar barədə zəruri biliklərə malik olmaq tələb edilib. Bundan sonra bu tələb həm də beynəlxalq və yük daşımalarını yerinə yetirən sürücülərə də şamil ediləcək. Eyni zamanda peşə fəaliyyətinə və davranışına dair təsdiq olunmuş xüsusi proqram ləğv edilmiş Nəqliyyat Nazirliyi deyil, Nazirlər Kabineti tərəfindən hazırlanacaq.