Küçələri "musiqi meydanı"na çevirənləri cəza gözləyir
Bakının küçə və prospektlərində son illərdə yeni "səs mədəniyyəti" formalaşıb. Xüsusən gənc sürücülər avtomobillərinə quraşdırdıqları səsgücləndiricilər vasitəsilə küçələri "musiqi meydanı"na çevirirlər.
Mərkəzi küçələrdə, xüsusən axşam saatlarında avtomobillərdən yayılan yüksək səsli musiqilər artıq şəhər sakinlərinin gündəlik narazılıq səbəblərindən birinə çevrilib. Musiqi janrları isə rəngarəngdir..
Bəzən tək bir avtomobilin səsi bir neçə küçəni əhatə edir. Yaşlılar, körpəsi olan ailələr, işdən yorğun qayıdan sakinlər, şəhərdə gəzmək istəyən vətəndaşlar bu səslərdən ciddi narahatdır.
Ekspertlər bu problemin qarşısını almaq üçün daha sərt nəzarət mexanizmlərinin tətbiqini, eləcə də ictimai maarifləndirmə kampaniyalarının keçirilməsini təklif edirlər. Avtomobilə audio sistem quraşdıranların müəyyən texniki tələblərə uyğun icazə alması və tez-tez səs səviyyəsinin yoxlanılması sisteminin qurulması təklif olunur.
Məsələ ilə bağlı Vəkillər Kollegiyasının üzvü Emil Aslanov bildirib ki, 8 iyul 2008-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən "Ətraf mühitə və insan sağlamlığına mənfi təsir göstərən vibrasiya və səs-küy çirklənmələri normaları" təsdiq olunub.
O qeyd edib ki, bu normalarda avtomobillərdə istifadə edilməsinə icazə verilən səs tezliyi və yüksəkliyi barədə məlumatlar əks olunub.
Vəkil bildirib ki, qeyd olunan normaları pozan şəxslər üçün İnzibati Xətalar Məcəlləsində müvafiq cərimələr nəzərdə tutulub: “Normaları pozan fiziki şəxslər iki yüz manatdan üç yüz manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər iki min beş yüz manatdan üç min beş yüz manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər səkkiz min manatdan on min manatadək məbləğdə cərimə edilir”.