Tarix : 14-09-2015, 12:55
Təhsil naziri rüşvətdən danışdı
Təhsil sistemində mənfi mühiti formalaşdıran amillər mövcuddur. Bu amillərin ilk sırasında korrupsiya, rüşvət halları durur.
Butov.az saytı xəbər verir ki, bunu təhsil naziri Mikayıl Cabbarov bu gün keçirilən müəllimlərin “Sentyabr qurultayında” söyləyib.
Nazir deyib ki, son 3 ildə təhsil sahəsində bir çox uğurlara imza atılıb. 9-cu sinif şagirdləri arasında yaxşı nəticə göstərənlərin sayı 14 faiz artıb: “Təhsil Nazirliyi son 3 il ərzində kadr dəyişiklikləri, islahatlar həyata keçirib. Birinci sinfə qəbul elektronlaşdırılıb, direktorlar təyin edilib, gənc müəllimlər işə cəlb olunub”.
M.Cabbarov məktəb direktorlarını, təhsil işçilərini, nazirliyin şöbə və bölmə nümayəndələrini bu istiqəmətdə daha prinsipial olmağa çağırdı: “Ölkə şagirdlərinin biliyinin qiymətləndirilməsi yalnız icbari təhsil müddəti başa çatdıqdan sonra həyata keçirilir. IX sinif məzunları buraxılış imtahanı verirlər. Lakin 6-cı sinfi, yaxud ibtidai sinfi bitirən şagirdlər üçün eyni bilgi olsaydı metodikada olan boşluqları özümüz üçün aydınlaşdıra bilərdik. Valideynlər şagirdlərin icbari ( 9) təhsildən sonra keçirilən əlavə fənləri lazımsız hesab edirlər. Bu problemlərdən biridir. Orta məktəblərdə təmayülləşmənin təşkili və belə məktəblərin sayının artırılması problem həll edəcək. Təhsil Nazirliyi təmayüllü məktəblərin sayını artıracaq”.Nazir onu da əlavə etdi ki, bu il 500 baldan yuxarı nəticə göstərənlərin sayı 5 faizdən 6,7 faizədək artıb. Bu il 2233 yeni müəllim müsabiqə yolu ilə işə götürülüb.