Cəmiyyətə daha erkən adaptasiya üçün futbol turniri
“Azadlıqdan Məhrumetmə Yerlərinin Müşahidəsi” İctimai Birliyi 04.09.2015-ci il tarixdən etibarən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Yanında Qeyri-Hökümət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “Valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların cəmiyyətə daha erkən adaptasiyasına dəstək üçün futbol turnirinin təşkili” layihəsinin icrasına başlamışdır. Layihənin əsas məqsədini valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş internat məktəblərində yaşayan və təhsil alan gənclər arasında idman oyunlarına maraq oyatmaqla, onları gələcəkdə pis vərdişlərdən, cinayətkar əməllərdən uzaqlaşdırmaqdır, dövlətimiz tərəfindən bütün gənclərə bərabər hüquqlu imkanlar təmin edilməsini nəzərə alaraq, valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş gənclərin sosial müdafiəsini təmin etmək və onların cəmiyyətdən təcrid olunmadıqlarını göstərməkdir. 3 ay davam edəcək layihə çərçivəsində 4 internat və 4 orta məktəb müəssisəsi olmaqla ümumilikdə 80 nəfərə yaxın gənclər arasında “mini futbol turniri” təşkil ediləcək.
Beləki, layihədən, valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş Bakı şəhərində yerləşən internat məktəblərində yaşayan və təhsil alan 40 nəfər 14-17 yaş arası gənclər və eyni sayda (40 nəfər) onlarla həmyaşıd məktəb şagirdləri faydalanacaqlar. Nəticədə, layihə valideyn himayəsindən məhrum olmuş gənclərin də bizlərdən biri olduğunu, onların digər ailə mühitində böyüyən uşaqlarla bərabər hüquqa və imkanlara malik olduqlarını hiss etməyə kömək olacaq.